עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון

חוק קבורה אזרחית חילונית

19/11/2018 16:59
חנוך
קבורה אזרחית, קבורה חילונית

יכול להיות שאתם עוד לא חושבים על הרגע בו תצטרכו לקבור את בני המשפחה שלכם ובטח לא לכתוב בצוואה שלכם כיצד הייתם רוצים להיקבר בעצמכם, אך כדאי מאוד שתגבשו דעה כללית מתישהו. יש כמה אפשרויות קבורה בישראל ויש אפשרות גם להיקבר באופן אזרחי לחלוטין.


מהו חוק קבורה אזרחית?

חוק קבורה אזרחית יצא בשנת 1996 והוא מסדיר את עניין הקבורה בישראל. כידוע לכולנו את רוב טקסי הקבורה מבצעת חברת קדישא כאשר כל טקס הקבורה, החל מהתהליכים שהגופה עוברת מרגע פטירתו של המנוח ועד הרגע שהוא נטמן באדמה כולל הטקסים שלאחר מכן כמו למשל גילוי מצבה, כולם מתבצעים על פי מאפיינים דתיים. קבורה אזרחית היא כל קבורה שמתבצעת על פי השקפת עולמו של המנוח כאשר החוק נועד לעגן ולמנוע מצב בו רצונו אינו מוגשם. החוק קובע כי המדינה חייבת לדאוג שהקבורה הזו תתאפשר, זאת על ידי הקמת בתי עלמין אזרחיים או הקצאת קרקעות מהקיימים.


למה שמישהו ייקבר כך?

ישנם אנשים רבים שלא חיו את חייהם על פי אורח חיים דתי ולכן אין להם כל רצון להיקבר כך. יש אנשים שלא רואים בכך דבר מכבד, יש אנשים שפשוט לא חושבים שזה נכון, והאמת היא שהסיבה לא כל כך משנה. ברגע שהמשפחה של המנוח החליטה שהוא ייקבר בדרך בה הוא רצה, הדרך האזרחית, זו זכותם להגשים זאת. הם יוכלו ליהנות מהתשלום של הביטוח הלאומי ממש כמו התשלום לכל אדם אחר שצריך לקבור את בן המשפחה שלו והסכום יהיה בדיוק אותו הסכום והוא יינתן בדיוק באותו התהליך.


מה קורה בפועל בישראל?

זה שהכנסת חוקקה את חוק קבורה אזרחית והוא קובע מספר סעיפים זה דבר אחד, והקיום שלו בפועל זה דבר שונה לגמרי. למרות שיש חוק די ברור שמחייב את המדינה לדאוג לכך שמי שרוצה להיקבר בקבורה אזרחית ייקבר כך בכל מצב, ולמרות שיש אנשים רבים בישראל שיוצרים ביקוש רב לקבורה כזו גם כרגע כאשר יש לחץ על בתי הקברות וגם בעתיד כי אנשים רבים חיים את החיים הכי חילוניים שאפשר, אין מספיק מקום בפועל.

כתיבת תגובה:
שמכם:

אימייל:

קישור:

תגובה:


הקלד את המספר המופיע בתמונה: